O mnie

   

Portret

Renata Drygas, artysta plastyk,

architekt wnętrz

    Renata Drygas jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodziła się we Wrocławiu. W tym też mieście ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, kierunek Architektura Wnętrz. Dyplom z architektury wnętrz obroniła u prof. Michała Jędrzejewskiego, a aneks do dyplomu z malarstwa u prof. Marka Jakubka.


    Renata Drygas z równym powodzeniem zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, fotografią czy rysunkiem, co projektowaniem i aranżacją wnętrz. Jej twórczość jest zróżnicowana pod względem tematycznym, jednak od lat inspirację stanowi natura oraz świat fantastyczny, magiczny, nieodgadniony. Artystka, w sposobie przedstawiania swoich wizji, pozostaje wierna realizmowi. Jej obrazy i grafiki znajdują się w zasobach kolekcjonerów sztuki w Polsce, Rosji, Austrii, Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Australii.


    "Jestem głęboko przekonana, że obrazy z jakimi się stykamy, poprzez środki artystyczne: kolor, formę, mają realny wpływ na nasze emocje i wyobraźnię, może niekiedy nawet na naszą wewnętrzną przemianę, na nasz sposób postrzegania drugiego człowieka lub otoczenia, w jakim żyjemy. Mogą też być odpowiedzią na nurtujące nas pytania lub impulsem do jakichś działań czy poszukiwań.

    Dla twórcy obrazów, to pewnego rodzaju odpowiedzialność, by poprzez sztukę zaprowadzić swoich odbiorców finalnie ku czemuś dobremu, budującemu, wartościowemu. Poprzez swoje prace staram się pobudzić oglądającego do refleksji, zaintrygować go, przenieść w magiczny, tajemniczy świat - Świat Wyobraźni, Świat Snów i tym samym poruszyć w nim jakąś jego wewnętrzną strunę tak, aby wydała pozytywny dźwięk dla Świata (tego realnego, tego "tu i teraz"). Na pewno nie jest to łatwe wyzwanie.

    Malarstwo olejne jest moją ulubioną techniką wyrazu i sięgam po nią najczęściej. Jest to zarazem taka technika, która odkrywa przede mną wciąż nowe możliwości, i której tajniki można nieustannie zgłębiać, przez co proces tworzenia staje się ciągłą podróżą, odkrywaniem, nauką i zabawą, co czyni ją jeszcze ciekawszą.

    Fotografia, to także obraz. Najbardziej urzeka mnie w niej możliwość podglądania życia i anatomii maleńkich istot (makrofotografia), ale także sposobność uchwycenia ulotnych chwil w fotografii reportażowej czy emocji w fotografii portretowej. Lubię także zatrzymać w kadrze piękno krajobrazów, przyrody.

     Możliwość tworzenia, realizowania nowych pomysłów, wyrażania siebie poprzez sztukę, czy to poprzez malarstwo, grafikę, rysunek czy poprzez fotografię lub też poprzez aranżację wnętrz jest dla mnie bezcenna. Od zawsze towarzyszyła mi chęć kreowania czegoś nowego, od dziecka nie rozstawałam się z farbami i kredkami. Dla mnie już sam proces tworzenia jest jak powietrze, bez którego nie da się żyć. Jeśli dodatkowo uda mi się spowodować, że odbiorca zatrzyma się chociaż na chwilę, zamyśli się patrząc na owoc mej pracy, coś sobie wyobrazi, o czymś pomarzy, coś poczuje, za czymś zatęskni, to satysfakcja jest podwójna i podwójnie wiem, że warto robić to, co robię."

Nagrody i wyróżnienia:

2023 laureatka międzynarodowego konkursu "World Art Awards 2023", Stany Zjednoczone, szóste miejsce w kategorii Fantasy Landscape
2022 laureatka międzynarodowego konkursu "American Art Awards 2022", Stany Zjednoczone, szóste miejsce w kategorii Fantasy Landscape
2002 nagroda "Health And Nature" International Expo New York, Stany Zjednoczone
2001 nagroda specjalna "Holistica 2001" - The Art Exhibition New Britain, Connecticut, Stany Zjednoczone

Wystawy indywidualne:

2019 "Magiczne pejzaże" Oleśnica, Polska
2002 "Kosmiczna przestrzeń" Gdańsk, Polska
2002 "Kosmiczna przestrzeń" Wołów, Polska
2002 "The Energetic Mandala" New York, Stany Zjednoczone
2001 "Podróże na niebiańskie planety" Wołów, Polska
2001 "Kosmiczne impresje" Katowice, Polska

Wystawy zbiorowe:

2023 "Łódź600", Muzeum Fabryki, Łódź, Polska
2022 Jubileuszowa wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków "Po Sztuce" Wrocław, Polska
2020 "Śladami Leona Wyczółkowskiego" Bydgoszcz, Polska
2001 "Energetic Impressions" New Britain, Connecticut, Stany Zjednoczone
2000 "Święto Wrocławia Millenium" Wrocław, Polska
1995 "Twórczość młodych" Gdynia-Orłowo, Polska
1994 Ogólnopolski Konkurs Małych Form Rzeźbiarskich „Rodzina” Olsztyn, Polska
1994 „Samson i Dalila” Camilla Sainta-Saensa i „Pimpinone” Georga Ph. Telemanna
w plakacie uczniów Liceum Plastycznego we Wrocławiu, Wrocław, Polska

Zdjęcia

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Więcej    ROZUMIEM